WKŁADKI TERMOPLASTYCZNE

Ludzka stopa zbudowana jest z 26 małych kości i wykonuje średnio 3 tysiące kroków na dystansie 1 km.
Każdy kolejny krok, to obciążenie równoważne 3 – 6 razy wagi naszego ciała (człowiek o wadze 75 kg obciąża stopę schodząc po schodach ciężarem około 6 x 75 kg = 450 kg, a niestety podlegamy takim samym prawom fizyki, jak wszystko w co znajduje się w polu grawitacji kuli ziemskiej.
Nasze ciało przez lata ewolucji przystosowało się do osiowego obciążania i unikania wszelkich sił skośnych. Kiedy budujemy dom i chcemy mieć idealny pion fundamentu, czy wyważamy koła naszego auta, wszędzie wokół nas dążymy do idealnego osiowego obciążenia. Niestety nasz układ kostno – stawowy poddajemy trudnemu codziennemu testowi szybkiej adaptacji do nie osiowych obciążeń. Twarde i płaskie powierzchnie podłóg w naszych mieszkaniach, twarde i płaskie nawierzchnie ulic i chodników, miejsc pracy, szkół, sklepów – to świat rewolucji technicznej, do którego nasze stopy nie nadążają się adaptować. Konsekwencją braku adaptacji funkcji stopy do płaskiego i twardego podłoża jest pojawienie się dolegliwości bólowych i chorób od stóp, aż po stawy kręgosłupa.

Schorzenia stóp:
- hallux (koślawość palucha)
- ostrogi piętowe
- zapalenie rozcięgna szerokiego stopy
- palce młotkowate
- złamania zmęczeniowe kości śródstopia
- koślawość przodostopia i pięty
- płaskostopie
- naderwania i przewlekłe zapalenia ścięgna Achillesa
- skręcenia nawykowe stawu skokowego
- modzele, nadmierne rogowacenie skóry stopy
- wrastanie płytki paznokciowej palucha
- bóle stóp,

Schorzenia podudzia:
- kurcze łydek
- podatność na uszkodzeni urazowe mięśni łydki
- żylaki podudzia i uda

Staw kolanowy:
- chondromalacja rzepki
- uszkodzenia chrząstki stawowej
- zespół rzepkowo – udowy
- koślawość kolan
- zmiany zwyrodnieniowe
- podatność na skręcenia i w konsekwencji uszkodzenie aparatu więzadłowego (więzadło krzyżowe przednie i tylne)
- bóle spoczynkowe i wysiłkowe tkanek miękkich torebki stawowej

Staw krzyżowo – biodrowy:
- dysfunkcja stawu krzyżowo – biodrowego (m.in. skośne lub rotacyjne ustawienie miednicy)
- zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego

Kręgosłup:
- zaburzenia osi, rotacje,
- zmiany zwyrodnieniowe
- skrzywienia czynnościowe
- dyskopatie
- zapalne procesy tkanek miękkich, mięśni, nerwów,
- upośledzenie ukrwienia
- wady postawy
- bóle międzyżebrowe, zamostkowe

Utwardzone i spłaszczone podłoże, na którym funkcjonujemy w codziennym życiu i współistniejące czynniki takie, jak wady genetyczne, urazy, wiotkość tkanki łącznej, wszystko to zaburzyło adaptację stopy do przyjmowania obciążeń, przez co lawinowo wzrasta liczba osób, które cierpią na schorzenia narządu ruchu.

Co więc można zrobić w dobie tak ogromnego postępu cywilizacyjnego, z którym nasze stopy po prostu sobie nie radzą?
Jedną z niewielu metod istniejących na świecie jest korygowanie funkcji stopy przy użyciu termoplastycznych wkładek FORMTHOTICS.

Na czym polega ich działanie?
Rezultatem ich działania jest podniesienie i odizolowanie podłoża naszej stopy od szkodliwej płaskiej i twardej. Jednocześnie pełne i równomierne podparcie całej powierzchni podeszwowej stopy. Wkładka ta powoduje ograniczenie nadmiernej ruchomości kości piętowej powstałej w wyniku przebytych urazów i mikrourazów, koryguje osie biomechaniczne całego ciała.
Równocześnie korekcja wad chodu, pozwala pacjentowi na większą aktywność fizyczną. Wzmożony ruch, sporty amatorskie, spacery, rehabilitacja, ergonomia pracy – stwarzają szanse poprawy stanu zdrowia i ustąpienia dolegliwości bólowych.

Jak wygląda wizyta i badanie pacjenta?
Po pełnym wywiadzie, wykonuje się badanie na PODOSKOPIE. Badanie to pokazuje, jak obciążana jest powierzchnia stopy, gdzie otrzymuje największe obciążenia. Jak wyglądają łuki podłużne i poprzeczne stopy, osiowość kości piętowej i kolan. Widoczne są również wszelkie zmiany troficzne, zgrubienia, modzele, deformacje i położenia palców.
Badanie na podoskopie pokaże również czy są wysokie łuki (tzw. stopa wydrążona). Takie stopy nie amortyzują kontaktu z twardym podłożem i są bardzo niestabilne (skręcenie kostek, wrastające paznokcie palucha). Jednocześnie brak amortyzacji stopy przeniesie energie wstrząsu od podłoża na całą kończynę, Az do stawu krzyżowo – biodrowego. Tacy pacjenci natychmiast czują się lepiej jeżeli łuk stopy zostanie podparty.

Dlaczego wkładka – termoplastyczna?
Wkładki termoplastyczne Formthotics wykonywane są indywidualnie do zapotrzebowania pacjenta i jego problemu ortopedyczno – bólowego. Pod wpływem wysokiej temperatury wkładki są zgrzewane i uformowane precyzyjnie do stopy i obuwia, w którym najczęściej chodzi pacjent.

 

ZAPRASZAMY pn-pt: 10-18, sb: wczesniej umówione wizyty
ul. Wieniawskiego 16, 73-110 Stargard Szczeciński